


1.The strategies needed were T-charts, multiplication,and division.
2. I did it differently on my test. Now I learned the easy way to do it. Instead of going through all of the trouble. I used a T-chart which is much easier then what I did on my math test.
3. I could have used a T-chart on my test. I tought it would be good to try out a T-chart on this growing post. T-chart is on the top black and white one.
4. For the new snack mix I put 2 2/5, 12, 3 ,6 ,1 and 4 on the snack mix side. Then $6, $1.50, $9, $4.50, $3.60, and $18 on the money side. Then I just multiplied them and divided them to get the new price. Then the charts on the top. It's the colourful one.
Question #2
This is the link to my video. I hope it works! http://voicethread.com/share/35655/
No comments:
Post a Comment