My strategy was to use a ratio table and figure out the main information.
2. How did you use these strategies?
I used the ratio tables to figure out how much cups of ingredients we need and how much it costs.
3. Or How could you of used these strategies.
Using a ratio can help you figure out the question alot.
4. How would you figure out the price of a 6 cup bag of Betty's Snack mix? Use a ratio table .
(answer at the bottom with question 5)
5. Find 3 other values (amounts of Snack Mix) that could be solved using the same ratio table. Find the $$ of your new container sizes.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhlvh3-h74GCNurZJpTF74SwWORzSmcoPJKJ-SdCK-RayIsv4N6LzNolmMxgvmegndouVtNeOb21bAS0og4pYAB60MJuumX0AQhlPtBO8HzMpbfKNcricDirvCMhiCj5LstKyE2G-FnF_U/s400/jr's+homwork.jpg)
No comments:
Post a Comment